کارساز

مسابقه تلویزیونی ایده برتر

«کارساز» فراتر از یک رقابت تلویزیونی است/ تدارک برای فصل بعدی

«کارساز» فراتر از یک رقابت تلویزیونی است/ تدارک برای فصل بعدی

احمد شفیعی تهیه‌کننده مسابقه تلویزیونی «کارساز» درباره ویژگی‌های فصل اول این مسابقه و تدارک فصل جدید آن توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش سایت کارساز و به نقل از خبرگزاری مهر، «کارساز» مستندمسابقه‌ای به کارگردانی مشترک احسان عمادی و امین کفاش‌زاده و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی است. پخش این مستند مسابقه تلویزیونی با موضوع کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوآفرین از هفته آخر اسفندماه ۹۸ از شبکه مستند سیما آغاز و شب گذشته با شناخت نفرات برتر به کار خود پایان داد.

در «کارساز»، ۶ گروه منتخب از میان بیست گروه شرکت کننده با راهنمایی مربیان، روی ارائه طرح یا ایده اولیه خود کار کردند و درنهایت از بین آن‌ها سه گروه انتخاب شدند. از این مرحله به بعد، برنامه از فضای استودیویی خارج شده و شاهد تلاش شرکت‌کنندگان برای به ثمر رسیدن ایده هایشان بودیم.

احمد شفیعی تهیه‌کننده این مستندمسابقه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره چگونگی شکل‌گیری ایده اولیه این برنامه گفت: با توجه به اهمیت اشتغال و کارآفرینی در کشور، در جلساتی که با آقای کفاش‌زاده و عمادی داشتیم قرار بر این شد که در قالب یک مستندمسابقه، به شکل عملی و ملموس، کارآفرینی را ترویج کنیم و از سوی دیگر در خلال این برنامه به مردم آموزش بدهیم. آموزش‌هایی درباره چگونگی ریسک پذیری، روش‌های منطقی اجرای ایده کسب و کار، نیاز سنجی از مشتریان و… ارائه دهیم.

وی اظهار کرد: حدود یک سال و نیم روی طرح اولیه مستندمسابقه کارساز وقت گذاشتیم. تا به شاکله نهایی آن برسیم. یک فراخوان منتشر شد و افراد زیادی اعلام آمادگی کردند.

شفیعی افزود: با توجه به زمان اندک برگزاری مسابقه، ما نمی‌توانستیم روی کسب و کارهایی که از روند ایده‌پردازی تا تولید نهایی زمان زیادی نیاز دارند حساب کنیم؛ بنا براین بیشتر ایده‌هایی مدنظر بود که بتوانند خروجی فیزیکی، ملموس و روشنی را در یک بازه حدوداً چهل روزه ارائه کنند و البته از همه مراحل لازم مانند تبلیغات، برندینگ، جذب سرمایه و… هم با موفقیت عبور کنند. به همین خاطر فعلاً سراغ کسب و کارهایی که بر مبنای خدمات به شهروندان طراحی شده‌اند (مثلاً تاکسی‌های اینترنتی) نرفتیم.

تهیه‌کننده «کارساز» عنوان کرد: درنهایت سه گروه با سه ایده اولیه کسب و کار در زمینه «محصولات مربوط به مراقبت‌های تکاملی نوزادان و به طور خاص نوزادان نارس»، «تخت بیمارستانی» و «لامپ‌های کنترل از راه دور» انتخاب شدند.

احمد شفیعی تهیه کننده کارساز

وی ادامه داد: کارساز قرار است فراتر از یک رقابت تلویزیونی، در دنیای واقعی هم یک مدل شتاب‌دهنده باشد. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت برنامه، ایده‌های خودشان را ثبت کنند.

تهیه‌کننده مستند مسابقه کارساز گفت: بخش ثبت ایده با پایان پخش فصل اول برنامه همچنان فعال است و علاقه مندان می‌توانند ایده‌های کسب و کار خود را در آنجا ثبت کنند. ایده‌هایی که امتیارات لازم را کسب کنند، برای فصل بعدی برنامه دعوت می‌شوند. شاید برای فصل بعدی با توجه به محدودیت‌ها تعداد اندکی از گروه‌هایی که ثبت نام کرده‌اند امکان حضور در برنامه را داشته باشند؛ بنابراین تعداد زیادی از گروه‌ها نیز می‌توانند از امکاناتی نظیر آموزش و مشاوره توسط اساتید مجرب، دادن فضای کار اشتراکی به صاحبان کسب و کار و… که کارساز در اختیارشان می‌گذارد استفاده کنند.

وی عنوان کرد: کارساز هم یک رقابت تلویزیونی و هم یک شتاب‌دهنده در حوزه کار کسب و کار است. تفاوت آن با سایر برنامه‌های مشابه کار آفرینی در تلویزیون این است که با وجود داشتن ویژگی سرگرم کننده بودن و جذابیت، به مخاطب آموزش هم می‌دهد. این آموزش هم شامل کل روند ایجاد یک کسب و کار موفق می‌شود. یعنی از مرحله ایده پردازی اولیه، تولید مدل اولیه، برندینگ، مارکتینگ، تجاری سازی و جذب سریایه و تولید انبوه را در بر می گیرد و بیننده را درگیر مباحث مطرح شده می‌کند.

شفیعی با اشاره به این که قالب «رئالیتی شو» و مستند مسابقه در تلویزیون از گونه‌های پرمخاطب در همه جای دنیا محسوب می‌شود افزود: در مستندمسابقه‌ها به جای حضور سلبریتی‌ها شاهد محوریت مردم و شهروندان عادی هستیم. بنابراین، مخاطبان خود را بخشی از برنامه می‌دانند و با شرکت کنندگان همذات پنداری می‌کنند.

وی عنوان کرد: بنابراین قهرمانان مستندمسابقه‌ها مردم هستند. مردمی که یا به عنوان شرکت کننده یا به عنوان مخاطب، بهره لازم را از این برنامه‌های مهیج می‌برند. انتقال مفاهیم در حوزه اقتصادی، سبک زندگی و آموزش خانواده با ابزار مستندمسابقه، بسیار موثرتر از قالب‌های دیگر برنامه سازی است.

این تهیه کننده در پایان گفت: به نظر می‌رسد همه مردم در سطوح مختلف مالی، اجتماعی، فرهنگی و رده‌های مختلف سنی، مخاطبان این برنامه بودند. با این حال کارساز برای جوانانی که در ابتدای مسیر راه اندازی یک کسب و کار هستند آورده‌های فراوانی داشت که امیدواریم با رفع برخی ایرادات که برای فصل اول برنامه طبیعی هم هست فصل‌های بعدی را با قوت تولید و پخش کنیم.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به صفحات کارساز در فضای مجازی بپیوندید:

کارساز در اینستاگرام
کارساز در تلگرام

نظرات

ثبت نظرات :