کارساز

مسابقه تلویزیونی ایده برتر

روایت مخترع و کارآفرین نمونه از «کارساز» تلویزیون/ مسابقه‌ای که جوانان را از پله‌های ترقی بالا می‌برد

روایت مخترع و کارآفرین نمونه از «کارساز» تلویزیون/ مسابقه‌ای که جوانان را از پله‌های ترقی بالا می‌برد

سؤال جالبی که داوران برنامه «کارساز» از شرکت‌کنندگان می پرسند این است که : «شما چگونه به این ایده رسیده‌ای و چه کار کرده‌ای که این ایده در ذهنت شکل گرفت؟»

به گزارش سایت کارساز و به نقل از خبرگزاری تسنیم، برنامه‌هایی مانند برنامه «کارساز» شروع کننده‌اند، اگر برنامه‌ای در راستای این باشد که بخواهد جوانی را در زندگی بلند کند و چند پله او را از نردبان ترقی بالا ببرد باید مورد تشویق و حمایت قرار گیرد؛ حتی اگر با اشکالاتی هم مواجه باشد که این اشکالات باید به مرور مرتفع شوند.

معصومه عربیان لاریمی، مخترع و مدیرعامل مرکز پژوهشی و یک شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در خصوص برنامه «کارساز» عنوان کرد: در این مسابقه داوران و مربیان در هر قسمت تلاش می‌کنند که ایده شرکت‌کنندگان را پرورش دهند و او را راهنمایی می‌کنند که چگونه بتواند کارش را راه‌اندازی کند و در راستای آن تجاری‌سازی کند که یکی از ویژگی‌های مختص این برنامه است. برخلاف برنامه‌های مشابهی که پیش از این دیده‌ام در برنامه «کارساز» پس از معرفی ایده توسط شرکت‌کننده از او سؤال می‌شود برای آینده و بازاریابی این ایده، چه اقدامات و مطالعاتی انجام داده است و چه محصولی را قرار است تولید کند و به بازار عرضه کند که این نکته قابل تأمل است.

عضو انجمن مخترعین و مبتکرین ایران، روند پروسه ایده تا اجرا را در «کارساز» مثبت ارزیابی کرد و افزود: وقتی جوان یا فرد خلاقی ایده‌ای دارد و می‌تواند آن را با متخصصان در میان بگذارد و راهنمایی‌های لازم را از آنها دریافت کند این بسیار ارزشمند است. او می‌تواند به واسطه همین راهنمایی‌ها برای تولید محصول خود قدم بردارد و در ادامه، بازار محصول خود را بیابد و برای آن بازاریابی کند؛ که خود همین بازاریابی مقوله بسیار مهمی در امر تولید است و خود من در زمانی که یکی از این استارت‌آپ‌ها بودم عقیده داشتم قبل از تولید باید ابتدا بازاریابی کنم تا براساس بازار تقاضا، محصولی را تولید و روانه بازار کرد.

فصل اول مستندمسابقه کارساز

مخترع و تولیدکننده بیش از 20 اختراع ثبت شده در زمینه فیلترهای تخصصی و سکان هدایت شناور، در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان در به ثمر رسیدن استعدادها و ایده‌های خلاقانه نقش‌آفرین بود، اذعان داشت: حمایت از استعدادها مهم ترین کلید برای بارور شدن آنها به حساب می‌آید؛ 14 سال قبل من با یک ایده شروع کردم و در آن زمان توانستم از حمایت شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان برخوردار شوم. من با حمایت آن‌ها توانستم ایده خود را به تولید برسانم و بازاریابی محصولم را در همان‌جا انجام دادم و قبل از اینکه وارد کار شرکتی برای تولید محصول شوم بازار فعالیت در آن زمان را بررسی کردم.

وی در ادامه متذکر شد: آن زمان نیز به لحاظ اقتصادی وضعیت مانند شرایط موجود بود و خود من شرایط اقتصادی مناسبی برای تولید نداشتم که با همین حمایت و تحقیق در بازار، توانستم کم کم شرکت تولیدی برای محصولم را راه‌اندازی کنم. در حال حاضر نیز کافی است کسی که ایده‌ای دارد و می‌خواهد کاری را شروع کند نترسد و ریسک آن را بپذیرد و البته توسط نهادهای مربوطه مورد حمایت قرار گیرد، مطمئنم که هیچ‌کس در این راستا ضرر نمی‌کند حتی اگر به نتیجه هم نرسد، تجربه‌ای به دست می‌آورد که این تجربه هم برای او و هم برای تولید کشور بسیار با ارزش و سودمند است.

مهندس نساجی و کارشناس ارشد مهندسی فرآیند و طراحی فرآیندهای نفتی، در تأثیر ویژگی بارز «کارساز» در پرورش استعداد و به ثمر رساندن ایده‌ها، اذعان داشت: برنامه‌هایی موازی با «کارساز» که در حوزه استارت‌آپ‌ها ساخته شده‌اند، چندان برایم جذاب نبودند اما این برنامه به دلیل راهنمایی‌هایی که می‌کند و نشانه‌هایی که می‌دهد، متفاوت‌تر است. راهنمایی در این برنامه فقط در این حد نیست که به شرکت‌کننده‌ها بگوید مثلاً فلان کارها را انجام دهید یا ندهید؛ بلکه شرکت‌کننده را از اینکه از کجا شروع کند، به چه جاها و چه کسانی مراجعه کند، از چه افرادی کمک بگیرد، چه کارهایی انجام دهد و کدام راه را انتخاب کند، کاملاً به صورت عملیاتی پیش می‌برد.

کارآفرین برتر سال‌های 89 و 92 ادامه داد: این ایده‌پردازان و جوانان خلاق می‌توانند برای به ثمر نشستن ایده‌های خود، از پارک‌های علم و فناوری، شهرک‌های تحقیقاتی، هسته‌های دانشگاهی یا هسته‌های شهرکی استفاده کنند که در رأس همه این‌ها معاونت علم و فناوری قرار دارد و به راحتی می‌تواند نقش حمایتی و کمک‌کننده برای جوانان خلاق و افراد مستعد داشته باشد تا آن‌ها بتوانند استارت عملی شدن ایده‌های خود را بزنند.

فصل اول مستندمسابقه کارساز

عضو انجمن دانش آموختگان دانشگاه صنعتی اصفهان وجود برخی مراکز و نهادها را در حمایت از جوانان و ایده‌های خلاق مفید دانسته و ابراز کرد: خوشبختانه امروزه در اغلب شهرها، پارک‌های علم و فناوری تأسیس شده‌اند و اگر دانش آموخته‌ای ایده خلاقانه‌ای داشته باشد می‌تواند بدون اینکه هزینه هنگفتی داشته باشد، به این پارک‌ها مراجعه کند و به ایده خود جامه عمل بپوشاند. در واقع مسابقه «کارساز» نیز به نوعی موازی با همین پارک‌های علم و فناوری است که می‌تواند نقش مؤثری در پروراندن ایده‌های جوانان داشته باشد و جوانان را با این واقعیت که در بدترین شرایط هم می‌توان کاری را به نتیجه رساند، روبرو کند به شرطی که این‌ها در حد حرف و شعار نبوده و توأم با عمل باشد.

دارنده لوح تقدیر طرح ملی برتر از رئیس جمهور، افزود: در کشورهای غربی معتقدند اگر از هر صد تحقیقی که هزینه‌های صد میلیونی و میلیاردی برای آن‌ها شده تنها 5 تحقیق به نتیجه برسد، آن‌ها برنده‌اند. اگر در ایران هم از افراد ایده‌پرداز و جوانان خلاق حمایت شود، حتی اگر اغلب آن‌ها هم نتیجه نگیرند، این پول دور ریختن نیست؛ باید برنامه‌هایی مثل «کارساز»، و نهادهایی مانند معاونت علم و فناوری از این‌ها حمایت کنند تا آن‌ها این شجاعت را بیابند که ریسک کنند، کار انجام دهند و از نتیجه نگرفتن هراس نداشته باشند چراکه قرار نیست همه ایده‌ها و همه تحقیقات نتیجه دهند همین که از بین صد ایده، 5 تای آن هم نتیجه دهد نشان از موفقیت برای کشور دارد.

وی در ادامه یکی از سؤال‌های داوران برنامه اشاره کرد و گفت: از جمله سؤالات جالبی که داوران برنامه «کارساز» از شرکت‌کنندگان می‌پرسند این است که: «شما چگونه به این ایده رسیده‌ای و چه کار کرده‌ای که این ایده در ذهنت شکل گرفت؟» که این یکی از محاسن برنامه است و البته پسندیده‌تر است اگر در کنار داوران و کارشناسان برنامه یک متخصص، مختص حوزه‌ای که ایده شرکت‌کننده در آن حوزه شکل گرفته در کنار او قرار ‌گیرد تا بتواند تخصصی‌تر شرکت‌کننده را هدایت کند و به نتیجه برساند. این متخصص می‌تواند به تبع هر ایده مثلاً در حوزه مکانیک، عمران، صنایع شیمیایی و … متغیر باشد. البته در زمینه‌های اقتصادی، بازار و بازاریابی که معطوف به همه حوزه‌ها است وجود کارشناس مشترک بلا مانع است اما ایده‌های تخصصی هر شرکت‌کننده، یک متخصص فنی مربوطه را می‌طلبد که می‌تواند برای شرکت‌کنندگان و بینندگان برنامه آموزنده‌تر باشد.

مهندس عربیان، بانوی نمونه سال 92 در خاتمه تأکید کرد: برنامه‌هایی مانند برنامه «کارساز» شروع کننده‌اند، اگر برنامه‌ای در راستای این باشد که بخواهد جوانی را در زندگی بلند کند و چند پله او را بالا ببرد باید مورد تشویق و حمایت قرار گیرد حتی اگر با اشکالاتی هم مواجه باشد که این اشکالات باید به مرور مرتفع شوند. از این رو من در مسابقه «کارساز» جای ایرادی نمی‌بینم، محتوای خوبی دارد که امیدوارم کامل تر شود و پیش برود.

«کارساز» تولید جدید استودیو نوبین به کارگردانی احسان عمادی و امین کفاش‌زاده در ایام نوروز از شبکه مستند سیما روی آنتن رفت و بعد از آن در جدول پخش شبکه افق قرار گرفت.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به صفحات کارساز در فضای مجازی بپیوندید:

کارساز در اینستاگرام
کارساز در تلگرام

نظرات

ثبت نظرات :